zpět na nadrazenou stránku

Pediatrička radí- MUDr. Alexandra Bartoníková


Milé maminky a tatínkové,

dovolte mi, abych vám v první řadě pogratulovala k narození vašeho miminka, jehož křehký život budete mít od této chvíle plně ve svých rukou. Postupně se stanete jeho prvním učitelem a průvodcem neznámým a nebezpečným světem. A ještě než udělá svůj první samostatný krůček, dáte mu to nejcennější, co můžete – svoji lásku a péči. A s ní přichází ruku v ruce i starost o zdraví a komfort svého novorozeného dítěte.

Pečlivý výběr potřeb pro miminko

Už jeho první výbavičku musíte vybírat pečlivě s ohledem na jeho zdraví a bezpečí. A se stejnou pečlivostí, s jakou se rozhodujete pro jeho prvního lékaře, autosedačku, kočárek a další výbavičku si vybírejte i první dětskou kosmetiku. Všem maminkám při kontrolách u mě v ordinaci doporučuji, aby si při jejím výběru daly velký pozor především na alergeny, parabeny, parafíny a barviva. Všechny tyto složky dokážou na novorozenecké pokožce napáchat spoustu nepříjemných reakcí, které se pak musí zbytečně léčit a leckdy trvá i poměrně dlouho, než reakce odezní. 

Já doporučuji přírodní kosmetiku

Nabídka kosmetických přípravků je u nás velmi široká, řada maminek se v ní neumí dobře zorientovat a ptá se mě proto na můj osobní i odborný názor. Moje doporučení je, aby si rodiče pro své dítě vybírali především přípravky na přírodním základě, praxí odzkoušené a samozřejmě dermatologicky testované, například značku Bupi BABY, která pochází ze Slovenska a má zde více jak dvacetiletou tradici. Postará se velmi jemně o citlivou pokožku miminek a zachová požadovanou rovnováhu, hydrataci, zabrání vzniku zánětů a opruzenin či nejrůznějších dermatitid. Na tomto místě je třeba připomenout, že u novorozenců je velký nepoměr mezi povrchem těla dítěte a jeho hmotností, to v praxi znamená, že miminko lze snadno intoxikovat prostřednictvím jeho pokožky, která je až pětkrát slabší, než kůže dospělých lidí.

Každodenní péče

A jak by měla správná péče o miminko během dne vypadat? Základem je důkladná hygiena při výměně plenek v průběhu celého dne. K tomu nám dobře napomohou vlhčené ubrousky. Večerní rituál by se pak neměl obejít bez pravidelné koupele. Miminko můžete koupat každý večer, nebo jen jednou za dva až tři dny.
S kosmetikou to zpočátku není nutné přehánět, důležité je omýt intimní partie a kožní záhyby na krku, ručičkách a nožičkách čistou vodou nebo speciálním dětským mýdlem či mycí pěnou. Šamponem je možné v prvních týdnech šetřit úplně, navíc ani většina miminek nemá dostatek vlásků, proto je hlavičku možné jen lehce namydlit mýdlem a opláchnout. Co však není vhodné podceňovat, to je péče o pokožku po koupeli. Vždy je vhodné jí potřít olejíčkem nebo tělovým mlékem a zároveň ošetřit i zadeček, a to krémem proti opruzeninám s obsahem oxidu zinečnatného. Právě oxid zinečnatý společně s lanolínem, panthenolem, vitaminem E a rostlinnými výtažky jsou základem kosmetické řady známé pod značkou Bupi BABY.

Praní jen ve speciálních přípravcích

Maminky pamatujte si, že byste rozhodně neměly prát novorozenecké prádlo společně s ostatním oblečením a že je lepší používat dětský prací prášek nebo gel. Jen tak předejde zcela zbytečnému podráždění jemné dětské pokožky a bolestivé alergické reakci na nevhodný přípravek.
Žehlit nebo nežehlit? Snad každý den mi v kojenecké poradně zazní tato hamletovská otázka. Já sama doporučuji žehlit. Chápu, že je s miminkem spousta práce, přesto je vhodné přežehlit alespoň vrstvu oblečení, která se bezprostředně dotýká jeho pokožky a vydržet to nejméně půl roku.

Nakupujte přiměřeně

Závěrem možná ještě jedno praktické doporučení. Spousta novopečených maminek nakoupí nebo dostane velké množství kosmetiky pro své miminko. Pečlivě si vyberte přípravky, které budete používat a zbytek rozdejte nebo spotřebujte samy. Vždy je důležité průběžně kontrolovat datum expirace a všechny přípravky skladovat na vhodném místě tak, aby se zbytečně nekazily. Jen tak prožijete krásné chvíle s vaším děťátkem bez zbytečných problémů a dermatitid.

MUDr. Alexandra Bartoníková
pediatr, neonatolog